Terapie hrou
Terapie hrou je jedinečná strategie práce s dítětem. Stejně jako dospělí používají řeč pro komunikaci, pro děti je přirozené vyjadřovat se prostřednictvím hry. Terapie hrou je postavena na nedirektivním přístupu, respektování dítěte a důvěře v jeho schopnost vypořádat se s danou situací za podpory terapeuta. Speciální herna je vybavená pečlivě zvolenými hračkami, které podporují dítě ve svobodném vyjádření.
Terapie hrou je postavená na přirozeném léčebném potenciálu hry, učí dítě seberegulaci a sebekontrole, podporuje sebeúzdravné mechanismy. Nezaměřuje se pouze na odstranění konkrétních symptomů, ale vede i ke změnám ve struktuře osobnosti. Díky hře mohou děti zpracovat své zážitky a přijímají nové vzorce chování. Terapie hrou využívá hraček, rozdělených do 3 kategorií:
- Hračky z reálného života
- Hračky na vyjádření agresivity
- Hračky pro emocionální uvolnění a tvořivé jednání
Ve speciálně uspořádané herně vybízí terapeut dítě k prozkoumávání všech minulých i současných událostí, které negativně ovlivňují jeho současný život. Dítě může v bezpečném prostředí vyjádřit své emoce a prostřednictvím hry se vyrovnat s tíživými problémy vlastním tempem. Terapeut na dítě nespěchá a poskytuje mu tolik času, kolik potřebuje. Přijímá ho takové, jaké je, jeho silné i slabé stránky. Pojmenovává emoce, které zažívá a tím mu pomáhá vyznat se lépe ve svém chování.
- Vztah terapeut – dítě je postaven na důvěře a vřelosti
V terapii jsou kladeny jen taková omezení, která jsou nezbytně nutná a pomáhají dítěti uvědomit si spoluzodpovědnost v terapeutickém vztahu.
- Pro koho je terapie vhodná?
Terapie hrou je určená pro děti ve věku 3 – 11 let. Je vhodná pro děti, které si procházejí problémy ve škole, krizovými či stresovými situacemi, jsou úzkostné, depresivní, pro děti s poruchami chování nebo psychosomatickými potíži, od bolení bříška, hlavy, tiků až po sekundární enurézu a enkoprézu. Pro děti, které se potýkají s agresí nebo hněvem, impulzivitou, zármutkem, nejistotou, nízkým sebevědomím, ale i pro sourozence dětí s diagnózou. Terapie hrou je vhodná i jako podpůrná terapie ve chvílích, kdy rodina prochází obtížným obdobím a situace se zdánlivě dítěte nedotýká.
- Potřebuje moje dítě terapii?
V dětství se většina dětí potýká s různými těžkostmi (doma, ve školce/škole, při rozvodu rodičů, při odloučení od rodičů, ve vztazích s jinými dětmi, apod.), v určitých situacích se děti začnou chovat tak, že to znepokojuje jejich rodiče nebo učitele. Některé děti potřebují v jistých záležitostech více pomoci než jiné děti. Obecně, pokud jste chováním Vašeho dítěte znepokojeni, nebo má Vaše dítě problém přizpůsobit se změnám ve škole, je terapie hrou doporučeným způsobem pomoci.
- Průběh terapie hrou
Délka terapie je velmi individuální, závisí na závažnosti problémů. Nejideálnější je 12 – 15 setkání, které obvykle postačují na odeznění symptomů u běžných problémů. Ale jsou i takové děti, které potřebují dlouhodobou péči a navštěvují tak terapii celý školní rok. Terapii hrou s dítětem předchází úvodní konzultace se zákonným zástupcem dítěte, kde jsou sděleny anamnestické informace, a domlouvá se cíl terapeutických sezení. Terapie hrou probíhá pravidelně v intervalu jednou za 1 – 2 týdny v délce 45 minut. Součástí terapie hrou jsou dvě konzultace se zákonným zástupcem dítěte, které se uskuteční po 5. setkání a po 10. setkání, a to ve 30 minutovém intervalu. Předmětem konzultací je průběh terapie, postřehy, změny a případné ukončování či pokračování terapie. Cena 30 minutové konzultace je 300 Kč.